INFORMACJA

Przewodniczący Rady Gminy Stary Dzierzgoń interesantów przyjmuje w Urzędzie Gminy w Starym Dzierzgoniu pok. Nr 1 WE WTORKI OD GODZ. 14 00 DO GODZ. 15 30. Po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na spotkanie. Istnieje możliwość umówienia się na inny dogodny termin.

URZĄD GMINY

w Starym Dzierzgoniu

B.I.P

Reklama

Herb gminy

Reklama

R.C.L

Reklama

Wrota Pomorza

Reklama

e.P.U.A.P

Reklama

Powiat Sztumski

Reklama
Reklama

BIAŁA KSIĘGA

Reklama

Dla przedsiębiorcy

Reklama
Reklama

Detektor burzy

Reklama

Krajowa mapa zagrożeń

Reklama
Herb i flaga Drukuj Email
Wpisany przez Andrzej Czapliński   
poniedziałek, 13 października 2008 00:00

Realizując uchwałę Rady Gminy w Starym Dzierzgoniu, wójt Roman Kulpa, rozpisał w poździerniku 2005 roku konkurs na projekt herbu i flagi gminy. Konkurs miał charakter otwartry tzn. adresowany był zarówno do mieszkańców gminy jak i osób z zewnątrz. Licząc na szeroki udział młodzieży, zwłaszcza miejscowej, regulamin nie ograniczał wieku uczestników.  Do pierwszego stycznia wpłynęły cztery projekty. Trzy nadesłano z Gdyni, Łodzi i Radzionkowa, jeden z Przezmarku.

Komisja konkursowa, w składzie której obok wójta zasiedli: przewodniczący Rady Gminy Janusz Gida i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, wybrała projekt nadesłany przez Tomasza Kipkę z Radzionkowa.

Jego autor w opisie podał "Na tarczy (typu hiszpańskiego), w złotym polu znajduje się drzewo, czarny dąb, nad trzema błękitnymi, falistymi liniami".

Zawarta symbolika wg Tomasza Kipki:

  • złota tarcza wg heraldyki to bogactwo, a także nawiązanie do barwy zboża symbolizującego rolniczy charakter gminy;

  • drzewo, czarny dąb, symbolizuje siłę i tradycje (plemiona Prusów), odwołuje się także do kompleksów leśnychj gminy;

  • trzy błękitne, faliste linie to rzeka Dzierzgoń (Sorge), a także nawiązanie do lokalizacji gminy w obszarze geograficznym Pojezierza Iławskiego.

 

Symbolika herbu nawiążuje do bogactwa gminy, jej rolniczego charakteru, siły tradycji oraz dobrego stanu środowiska przyrodniczego i walorów krajobrazowych (warunki hydrograficzne  i zalesienie gminy). Przedstawiona symbolika, przejrzystość i prostota projektu były powodem wybrania przez komisję pracy Tomasza Kipki.

Projekt herbu i flagi gminy Stary Dzierzgoń (*.PDF)

Poprawiony: środa, 10 grudnia 2008 08:12
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack