INFORMACJA

Przewodniczący Rady Gminy Stary Dzierzgoń interesantów przyjmuje w Urzędzie Gminy w Starym Dzierzgoniu pok. Nr 1 WE WTORKI OD GODZ. 14 00 DO GODZ. 15 30. Po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na spotkanie. Istnieje możliwość umówienia się na inny dogodny termin.

URZĄD GMINY

w Starym Dzierzgoniu

B.I.P

Reklama

Herb gminy

Reklama

R.C.L

Reklama

e.P.U.A.P

Reklama

Powiat Sztumski

Reklama

BIAŁA KSIĘGA

Reklama

Dla przedsiębiorcy

Reklama
Reklama

Krajowa mapa zagrożeń

Reklama
Warsztaty PPWOW PDF Drukuj Email
Wpisany przez Andrzej Czapliński   
środa, 27 sierpnia 2008 00:00

W gminie Stary Dzierzgoń rozpoczęła się realizacja budowania strategii rozwiązywania problemów społecznych. Związane jest to z wprowadzaniem w gminie Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich.

Stary Dzierzgoń, jako jedna z siedmiu gmin województwa pomorskiego, otrzymała do zagospodarowania, w latach 2008 - 2009, kwotę 59.900,0 euro. Rozpoczęły się już projekty w ramach tego programu. Adresowane są one m. in. do dzieci i młodzieży na wypoczynek letni oraz zagospodarowanie wolnego czasu, do rodzin na przedsięwzięcia integracyjne, opiekę rehabilitacyjną i poradnię psychologiczną.  

 

Na przykład Gminny Ośrodek Kultury realizuje w okresie wakacji festyny rekreacyjno - sportowe i wycieczki dla dzieci i młodzieży. Kilkanaście dzieci z terenu gminy skierowano na bezpłatne kolonie, funkcjonuje poradnia psychologiczna oraz są świadczone usługi rehabilitacyjne w miejscu zamieszkania osób potrzebujących rehabilitacji. Jednak aby dobrze zagospodarować wszystkie środki, które pochodzą z Banku światowego, i za pomocą Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych są kierowane do naszej gminy, musimy opracować strategię rozwiązywania problemów społecznych w gminie. W tym celu odbyto już kilka spotkań z Koordynatorem Regionalnym wspomnianego ministerstwa - Cecylią Tuźnik, na które zaproszono osoby, które z racji swojej wiedzy, zdobytych doświadczeń, piastowanych stanowisk bardzo dobrze orientują się w sytuacji gminy i mogą proponować najlepsze sposoby rozwiązywania istniejących w gminie problemów.

Następnym krokiem jest cykl warsztatów dla osób, które zadeklarowały chęć uczestnictwa w pracach nad gminną strategią. I właśnie, w Gminnym Ośrodku Kultury, odbył się pierwszy z zaplanowanych warsztatów mający na celu analizę sytuacji społecznej w gminie. Zajęcia prowadziła Marianna Sitek - Wróblewska moderator prowadzący warsztaty. Moderator to kompetentna osoba (konsultatnt) opiekujący się gminą, w której prowadzi proces opracowania gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych. Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego obecna była Agnieszka Cysewska oraz wspomniana już Cecylia Tuźnik.

W warsztatach wzięło udział kilkanaście osób z terenu gminy, a same zajęcia były prowadzone bardzo przejrzyście, opierały się na samodzielnej pracy w zespołach i wspólnie diagnozowano problemy, ale i atuty jakie drzemią w gminie Stary Dzierzgoń.

Do momentu opracowania całej strategii odbędą się jeszcze trzy zajęcia warsztatowe: 16 września, 7 i 28 października. W taki oto sposób, przy udziale lokalnych liderów społecznych, w gminie zostanie opracowana strategia, która pomoże skierować przyznane środki pieniężna na najważniejsze cele społeczne zdefiniowane przez samych zainteresowanych.

Poprawiony: poniedziałek, 08 grudnia 2008 11:28
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack