INFORMACJA

Skargi i wnioski do Rady Gminy Stary Dzierzgoń można składać w dniach od poniedziałku do piątku w godz. od 7 15 do 15 00 w biurze rady pok. Nr 19 w Urzędzie Gminy w Starym Dzierzgoniu.

 

URZĄD GMINY

w Starym Dzierzgoniu

B.I.P

Reklama

Herb gminy

Reklama

R.C.L

Reklama

e.P.U.A.P

Reklama

Powiat Sztumski

Reklama

BIAŁA KSIĘGA

Reklama

Dla przedsiębiorcy

Reklama
Reklama

Krajowa mapa zagrożeń

Reklama
Wycieczka z Niemiec w naszej gminie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 15 czerwca 2009 10:49

Gminę Stary Dzierzgoń odwiedziła kilkudziesięciu osobowa wycieczka z Niemiec. Uczestnicy tej wycieczki, zrzeszeni w towarzystwie Heimatkries Stuhm / Westpreuβen, przyjechali, żeby odwiedzić miejsca z dzieciństwa. Wielu z nich urodziło się na terenach obecnego powiatu sztumskiego.

Warto przypomnieć, że Sztum i jego okolice w okresie międzywojennym wchodził w skład Prus Zachodnich, a Stary Dzierzgoń Prus Wschodnich to oni akceptują nowy podział terytorialny i odwiedzili naszą gminę, która obecnie leży w powiecie sztumskim. Gości przyjął wójt gminy mgr Ludwik Butkiewicz.

Wójt gminy biegle włada językiem niemieckim, zatem komunikacja pomiędzy nim i gośćmi była doskonała. Na spotkaniu, przy kawie i ciastkach, w świetlicy wiejskiej w Starym Dzierzgoniu wójt opowiadał o historii gminy i regionu oraz o jej dniu dzisiejszym. Goście zostali obdarowani książkami. Żywo interesowali się gminą.

Zwiedzili jeszcze kościół, gdzie zwrócili uwagę na symbole religijne rzymsko – katolickie jak i grecko – katolickie. Z uznaniem przyjęli wiadomość, że w naszej gminie obie religie doskonale funkcjonują obok siebie. Następnie obejrzeli Gminny Ośrodek Kultury i pożegnali się z włodarzem gminy. Wydawałoby się, że był to koniec wycieczki. Ale jednak życie pisze swoje scenariusze. W drodze do Mikołajek Pomorskich ich autobus uległ kolizji drogowej. Obyło się na szczęście bez ofiar, ale wezwano jeszcze naszego wójta, żeby pomógł swoją znajomością języka niemieckiego przy kontakcie z policją przybyłą na miejsce zdarzenia.

Poprawiony: piątek, 07 sierpnia 2009 20:09
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack