INFORMACJA

Skargi i wnioski do Rady Gminy Stary Dzierzgoń można składać w dniach od poniedziałku do piątku w godz. od 7 15 do 15 00 w biurze rady pok. Nr 19 w Urzędzie Gminy w Starym Dzierzgoniu.

 

URZĄD GMINY

w Starym Dzierzgoniu

B.I.P

Reklama

Herb gminy

Reklama

R.C.L

Reklama

Wrota Pomorza

Reklama

e.P.U.A.P

Reklama

Powiat Sztumski

Reklama
Reklama

BIAŁA KSIĘGA

Reklama

Dla przedsiębiorcy

Reklama
Reklama

Detektor burzy

Reklama

Krajowa mapa zagrożeń

Reklama

Sesja na Żywo

Reklama
Wycieczka z Niemiec w naszej gminie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 15 czerwca 2009 10:49

Gminę Stary Dzierzgoń odwiedziła kilkudziesięciu osobowa wycieczka z Niemiec. Uczestnicy tej wycieczki, zrzeszeni w towarzystwie Heimatkries Stuhm / Westpreuβen, przyjechali, żeby odwiedzić miejsca z dzieciństwa. Wielu z nich urodziło się na terenach obecnego powiatu sztumskiego.

Warto przypomnieć, że Sztum i jego okolice w okresie międzywojennym wchodził w skład Prus Zachodnich, a Stary Dzierzgoń Prus Wschodnich to oni akceptują nowy podział terytorialny i odwiedzili naszą gminę, która obecnie leży w powiecie sztumskim. Gości przyjął wójt gminy mgr Ludwik Butkiewicz.

Wójt gminy biegle włada językiem niemieckim, zatem komunikacja pomiędzy nim i gośćmi była doskonała. Na spotkaniu, przy kawie i ciastkach, w świetlicy wiejskiej w Starym Dzierzgoniu wójt opowiadał o historii gminy i regionu oraz o jej dniu dzisiejszym. Goście zostali obdarowani książkami. Żywo interesowali się gminą.

Zwiedzili jeszcze kościół, gdzie zwrócili uwagę na symbole religijne rzymsko – katolickie jak i grecko – katolickie. Z uznaniem przyjęli wiadomość, że w naszej gminie obie religie doskonale funkcjonują obok siebie. Następnie obejrzeli Gminny Ośrodek Kultury i pożegnali się z włodarzem gminy. Wydawałoby się, że był to koniec wycieczki. Ale jednak życie pisze swoje scenariusze. W drodze do Mikołajek Pomorskich ich autobus uległ kolizji drogowej. Obyło się na szczęście bez ofiar, ale wezwano jeszcze naszego wójta, żeby pomógł swoją znajomością języka niemieckiego przy kontakcie z policją przybyłą na miejsce zdarzenia.

Poprawiony: piątek, 07 sierpnia 2009 20:09
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack