INFORMACJA

Przewodniczący Rady Gminy Stary Dzierzgoń interesantów przyjmuje w Urzędzie Gminy w Starym Dzierzgoniu pok. Nr 1 WE WTORKI OD GODZ. 14 00 DO GODZ. 15 30. Po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na spotkanie. Istnieje możliwość umówienia się na inny dogodny termin.

URZĄD GMINY

w Starym Dzierzgoniu

B.I.P

Reklama

Herb gminy

Reklama

R.C.L

Reklama

Wrota Pomorza

Reklama

e.P.U.A.P

Reklama

Powiat Sztumski

Reklama
Reklama

BIAŁA KSIĘGA

Reklama

Dla przedsiębiorcy

Reklama
Reklama

Detektor burzy

Reklama

Krajowa mapa zagrożeń

Reklama

Sesja na Żywo

Reklama
Położenie administracyjne i geograficzne Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 08 grudnia 2008 00:00

Gmina wiejska Stary Dzierzgoń położona jest w południowo - wschodniej części powiatu sztumskiego (województwo pomorskie) w odległości około 40 km od Elbląga, 30 km od Malborka i 28 km od Sztumu. Powierzchnia gminy wynosi 185,8 km2. Cechami charakterystycznymi omawianej jednostki administracyjnej są urozmaicona rzeźba terenu (średnie wysokości bezwzględne w północno – zachodniej części gminy wynoszą około 5 m n.p.m. a w części północno – wschodniej około 133 m n.p.m.), dobry stan środowiska przyrodniczego wynikający z niskiego stopnia uprzemysłowienia oraz walory krajobrazowe związane z warunkami hydrograficznymi i układem przestrzennym lasów.


Gmina Stary Dzierzgoń, zgodnie z podziałem J. Kondrackiego (2002), położona jest w obrębie następujących jednostek geograficznych:

  • PROWINCJA: Niż Środkowoeuropejski

  • PODPROWINCJA: Pojezierza Południowobałtyckie (Pojezierze Pomorskie),

  • MAKROREGION: Pojezierze Iławskie

Gmina, podobnie jak i będący jednostką nadrzędną powiat, leży w północnej części Pojezierza Iławskiego; na zachodzie zbliża się do doliny Dolnej Wisły, a na północy do Żuław Wiślanych. Przy przyjęciu za wyznacznik granicy Żuław poziomicy 10 m n.p.m., można uznać, że niewielki fragment północno – zachodniej części gminy należy już do krajobrazów żuławskich. Cały obszar znajduje się w strefie zasięgu lądolodu fazy pomorskiej i stanowi najmłodszą krainę polodowcową charakteryzującą się dużym zróżnicowaniem i świeżością form rzeźby terenu.

Najważniejszymi elementami krajobrazu są faliste równiny, wzgórza morenowe oraz jeziora. Pod względem administracyjnym gmina Stary Dzierzgoń położona jest w południowo – wschodniej części powiatu sztumskiego, który z kolei zlokalizowany jest we wschodniej części województwa pomorskiego. Omawiana jednostka administracyjna od północy i wschodu graniczy z gminami powiatu elbląskiego (gmina Rychliki), od południa z gminami powiatu iławskiego (Małdyty, Susz, Zalewo) i kwidzyńskiego (gmina Prabuty), a od wschodu z gminą Mikołajki Pomorskie.

Sąsiednie gminy:

  • Dzierzgoń, Małdyty, Mikołajki Pomorskie, Prabuty, Rychliki, Susz, Zalewo

Drogi dojazdowe – krajowe

  • Nr 16 - Dolna Grupa - Grudziądz - Iława - Ostróda - Olsztyn - Mrągowo - Ełk - Augustów - Ogrodniki > Granica Państwa (PL-LT)

  • Nr 22 - Granica Państwa (PL-D) > Kostrzyn - Gorzów Wielkopolski - Wałcz - Człuchów - Starogard Gdański - Malbork - Elbląg - Grzechotki > Granica Państwa (PL-RUS) 

Drogi dojazdowe – wojewódzkie

  • Droga nr 515: Iława - Stary Dzierzgoń - Dzierzgoń – Malbork (do drogi krajowej nr 50),

  • Droga nr 519: Stary Dzierzgoń – Przezmark – Zalewo – Małdyty ( do drogi krajowej nr 7),

  • Droga nr 526: Przezmark – Myślice - Pasłęk

Więcej informacji można znaleźć na stronach NET-FOLDERU tj. Stronie o walorach przyrodniczo - turystycznych gminy Stary Dzierzgoń" http://starydzierzgon.net.pl

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2009 07:43
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack