Uwaga ! ! !
KASA URZĘDU GMINY CZYNNA W GODZINACH 7:15 - 14:30

URZĄD GMINY

w Starym Dzierzgoniu

B.I.P

Reklama

Herb gminy

Reklama

R.C.L

Reklama

e.P.U.A.P

Reklama

Powiat Sztumski

Reklama

BIAŁA KSIĘGA

Reklama

Dla przedsiębiorcy

Reklama
Reklama

Krajowa mapa zagrożeń

Reklama
Położenie administracyjne i geograficzne Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 08 grudnia 2008 00:00

Gmina wiejska Stary Dzierzgoń położona jest w południowo - wschodniej części powiatu sztumskiego (województwo pomorskie) w odległości około 40 km od Elbląga, 30 km od Malborka i 28 km od Sztumu. Powierzchnia gminy wynosi 185,8 km2. Cechami charakterystycznymi omawianej jednostki administracyjnej są urozmaicona rzeźba terenu (średnie wysokości bezwzględne w północno – zachodniej części gminy wynoszą około 5 m n.p.m. a w części północno – wschodniej około 133 m n.p.m.), dobry stan środowiska przyrodniczego wynikający z niskiego stopnia uprzemysłowienia oraz walory krajobrazowe związane z warunkami hydrograficznymi i układem przestrzennym lasów.


Gmina Stary Dzierzgoń, zgodnie z podziałem J. Kondrackiego (2002), położona jest w obrębie następujących jednostek geograficznych:

  • PROWINCJA: Niż Środkowoeuropejski

  • PODPROWINCJA: Pojezierza Południowobałtyckie (Pojezierze Pomorskie),

  • MAKROREGION: Pojezierze Iławskie

Gmina, podobnie jak i będący jednostką nadrzędną powiat, leży w północnej części Pojezierza Iławskiego; na zachodzie zbliża się do doliny Dolnej Wisły, a na północy do Żuław Wiślanych. Przy przyjęciu za wyznacznik granicy Żuław poziomicy 10 m n.p.m., można uznać, że niewielki fragment północno – zachodniej części gminy należy już do krajobrazów żuławskich. Cały obszar znajduje się w strefie zasięgu lądolodu fazy pomorskiej i stanowi najmłodszą krainę polodowcową charakteryzującą się dużym zróżnicowaniem i świeżością form rzeźby terenu.

Najważniejszymi elementami krajobrazu są faliste równiny, wzgórza morenowe oraz jeziora. Pod względem administracyjnym gmina Stary Dzierzgoń położona jest w południowo – wschodniej części powiatu sztumskiego, który z kolei zlokalizowany jest we wschodniej części województwa pomorskiego. Omawiana jednostka administracyjna od północy i wschodu graniczy z gminami powiatu elbląskiego (gmina Rychliki), od południa z gminami powiatu iławskiego (Małdyty, Susz, Zalewo) i kwidzyńskiego (gmina Prabuty), a od wschodu z gminą Mikołajki Pomorskie.

Sąsiednie gminy:

  • Dzierzgoń, Małdyty, Mikołajki Pomorskie, Prabuty, Rychliki, Susz, Zalewo

Drogi dojazdowe – krajowe

  • Nr 16 - Dolna Grupa - Grudziądz - Iława - Ostróda - Olsztyn - Mrągowo - Ełk - Augustów - Ogrodniki > Granica Państwa (PL-LT)

  • Nr 22 - Granica Państwa (PL-D) > Kostrzyn - Gorzów Wielkopolski - Wałcz - Człuchów - Starogard Gdański - Malbork - Elbląg - Grzechotki > Granica Państwa (PL-RUS) 

Drogi dojazdowe – wojewódzkie

  • Droga nr 515: Iława - Stary Dzierzgoń - Dzierzgoń – Malbork (do drogi krajowej nr 50),

  • Droga nr 519: Stary Dzierzgoń – Przezmark – Zalewo – Małdyty ( do drogi krajowej nr 7),

  • Droga nr 526: Przezmark – Myślice - Pasłęk

Więcej informacji można znaleźć na stronach NET-FOLDERU tj. Stronie o walorach przyrodniczo - turystycznych gminy Stary Dzierzgoń" http://starydzierzgon.net.pl

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2009 07:43
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack