INFORMACJA

Przewodniczący Rady Gminy Stary Dzierzgoń interesantów przyjmuje w Urzędzie Gminy w Starym Dzierzgoniu pok. Nr 1 WE WTORKI OD GODZ. 14 00 DO GODZ. 15 30. Po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na spotkanie. Istnieje możliwość umówienia się na inny dogodny termin.

URZĄD GMINY

w Starym Dzierzgoniu

B.I.P

Reklama

Herb gminy

Reklama

R.C.L

Reklama

Wrota Pomorza

Reklama

e.P.U.A.P

Reklama

Powiat Sztumski

Reklama
Reklama

BIAŁA KSIĘGA

Reklama

Dla przedsiębiorcy

Reklama
Reklama

Detektor burzy

Reklama

Krajowa mapa zagrożeń

Reklama
Nagrania z sesji Rady Gminy Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 30 listopada 2018 14:10
  1. I sesja Rady Gminy Stary Dzierzgoń
  2. II Sesja Rady Gminy Stary Dzierzgoń
  3. III sesja Rady Gminy Stary Dzierzgoń
Poprawiony: piątek, 11 stycznia 2019 14:33
 
Położenie administracyjne i geograficzne Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 08 grudnia 2008 00:00

Gmina wiejska Stary Dzierzgoń położona jest w południowo - wschodniej części powiatu sztumskiego (województwo pomorskie) w odległości około 40 km od Elbląga, 30 km od Malborka i 28 km od Sztumu. Powierzchnia gminy wynosi 185,8 km2. Cechami charakterystycznymi omawianej jednostki administracyjnej są urozmaicona rzeźba terenu (średnie wysokości bezwzględne w północno – zachodniej części gminy wynoszą około 5 m n.p.m. a w części północno – wschodniej około 133 m n.p.m.), dobry stan środowiska przyrodniczego wynikający z niskiego stopnia uprzemysłowienia oraz walory krajobrazowe związane z warunkami hydrograficznymi i układem przestrzennym lasów.

Poprawiony: czwartek, 15 stycznia 2009 07:43
Więcej…
 
Środowisko przyrodnicze Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 15 października 2008 00:00

Obszar gminy Stary Dzierzgoń leży w obrębie fizyczno – geograficznego makroregionu Pojezierza Iławskiego, jednak niewielki skrawek północno - zachodniej części gminy można zaliczyć do krajobrazów żuławskich, przy przyjęciu za wyznacznik granicy Żuław poziomicę 10 m n.p.m.

Poprawiony: wtorek, 13 marca 2012 11:59
Więcej…
 
Historia regionu Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 15 października 2008 00:00

Teren gminy Stary Dzierzgoń płożony jest w południowym dorzeczu rzeki Dzierzgonki. Rzeka ta odgrywała duża rolę już we wczesnym średniowieczu. Była ona ważnym traktem komunikacyjnym, a także naturalną granicą, dzielącą w swoim czasie ziemie należące do Prusów (znajdujące się na wschód od jej osi) od osad słowiańskich i pomorskich płożonych na zachodzie. świadczą o tym drewniane pomosty, odkryte przez archeolo­gów w okolicach miejscowości Bągart i Święty Gaj (gmin: Dzierzgoń i Rychliki).

Poprawiony: wtorek, 13 marca 2012 11:58
Więcej…
 
Turystyka - atrakcje i ciekawski Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 14 października 2008 00:00

Obszar gminy Stary Dzierzgoń jest położony w obrębie Pojezierza Iławskiego i charakteryzuje się szczególnymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi. Jego niewątpliwymi atutami są zróżnicowane formy ukształtowania powierzchni terenu, a także duża ilość jezior i terenów leśnych.
Niski stopień uprzemysłowienia, niewielka gęstość zaludnienia oraz czyste środowisko stwarzają wręcz wymarzone warunki do rozwoju agroturystyki. Możliwości spędzania czasu jest wiele począwszy do grzybobrania przez piesze wędrówki połączone ze zwiedzaniem zabytków, wędkowanie aż do uprawiania sportów wodnych. Również bliskość przebiegających przez sąsiednie gminy tras rowerowych (między innymi międzynarodowej trasy rowerowej R – 1) daje szansę aktywnego wypoczynku.

Poprawiony: środa, 23 lutego 2011 07:52
Więcej…
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Joomla 1.5 Templates by Joomlashack